پایگاه تاریخ تطبیقی

تاریخی بصیرت افزا

تحلیل اختصاصی| اهمیت حضور حداکثری در انتخابات بر قدرت بین‌المللی ایران

حسن روحانی در جلسات مجمع تشخیص شرکت نمی‌کند. از ستاد مصوبه‌ای گرفته که جایی که جمعیت بیشتر از پانزده نفر است رئیس جمهور در آنجا شرکت نکند. هئیت دولت تشکیل نمی‌شود یعنی این کشور رهاست. آقای روحانی زمینه را ایجاد کرده که مردم پای صندوق نرود. از آن طرف هم گرانی به وجود آورده است.

پایگاه تاریخ تطبیقی؛ حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی طائب، استاد درس خارج حوزه علمیه قم در تاریخ 17 خردادماه سال 1400 در سخنانی به بررسی «چرایی اهمیت ویژه مشارکت حداکثری در انتخابات» پرداخت.

وی شرکت در انتخابات و رأی به اصلح را دو تکلیف در هر انتخابات دانست و بیان کرد: انتخابات سال 1400 سه تکلیف را برگردن واجدین شرایط رأی گذاشته است: 1- شرکت در انتخابات؛ 2 - رأی به اصلح و 3 - برطرف کردن تردید دیگران و آوردن آن‌ها به پای صندوق است. تکلیف سوم بسیار مهم است، به طوری که مقام معظم رهبری بر این مهم تصریح فرموده‌اند.

استاد درس خارج حوزه علمیه قم در بررسی مبانی فقهی تشویق دیگران برای حضور در انتخابات گفت: مبنای این تکلیف آیه 60 سوره انفال است: «وَ أَعِدُّوا لَهُمْ مَا اسْتَطَعْتُمْ مِنْ قُوَّةٍ» تا آنجا که می‌توانید در برابر دشمن نیرو فراهم کنید. منظور از «قُوَّةٍ» در این آیه، نیروی انسانی است. «وَ مِنْ رِبَاطِ الْخَیْلِ» یعنی ادوات.

وی در توضیح ارتباط میان مشارکت حداکثری و اعداد القوه عنوان کرد: اولاً، خداوند متعال می‌فرماید إِعداد قوه کنید، یعنی در برابر دشمن نفرات آماده کنید. در ادامه آیه آمده اگر إِعداد قوه کردید «تُرْهِبُونَ بِهِ عَدُوَّ اللَّهِ» دشمن را می‌ترسانید. نتیجه آن هم عدم حمله دشمن است. خاصیت انسان و حیوان در این است که اگر بترسد پایش شل می‌شود و فرار می‌کند. هرگز حیوانی که ترسیده حمله نمی‌کند.

رئیس قرارگاه عمار یادآور شد: از ابتدای انقلاب تاکنون هر گاه إِعداد قوه کردیم، به ما حمله نکردند، ولی وقتی به سراغ مذاکره رفتیم به ما حمله شد. در زمان بنی صدر به ایران حمله شد. بنی صدر إِعداد قوه نمی‌کرد. با سپاه بد بود، به ارتش اجازه حمله نمی‌داد. او به دنبال مذاکره بود. تا هنگامی که گفتمان او حاکم بود عراق در خاک ایران پیشروی می‌کرد. وقتی او را کنار گذاشتند و مقاومت شروع شد، قضیه برگشت.

وی افزود: در دوران آقای هاشمی، گفتمان مذاکره در دستور کار قرار گرفت. دشمن فهمید و عراق به ایران التیماتم داد که اروند را به ایران بدهید وگرنه حمله می‌کنیم. این تهدید در سال 1369 رخ داد. آن‌ها تصمیم گرفتند که اروند را به عراق بدهند. تا شورای امنیت ملی قضیه را جلو بردند. آقا مخالفت کردند. در نهایت، آقا گفتند بگذارید حمله کنند چون اگر با تهدید آن‌ها اروند را به آن‌ها بدهیم این مسئله برای آیندگان عادت می‌شودد. آن‌ها تهدید می‌کنند و امتیاز می‌گیرند. اگر آن‌ها حمله کنند، مقاومت کنید.

حجت‌الاسلام والمسلمین طائب تأکید کرد: در دوران آقای خاتمی، آن‌ها به دنبال مذاکره رفتند. آقای خاتمی گفت دیوارهای بی‌اعتمادی را باید شکاند. برای آمریکایی‌ها شهید آبراهام لینکون درست کرد. آمریکا عراق را گرفت و همسایه ایران شد. حمله آمریکا به عراق در زمان آقای خاتمی بود. ناوگان دریایی او در خلیج فارس ماند.  نوبت به آقای احمدی‌نژاد رسید. در ابتدا، دولت احمدی‌نژاد با قدرت جلوی آمریکا ایستاد. نفت به 140 دلار رسید. بعد از مدتی احمدی‌نژاد کوتاه آمد. گفتمان او مذاکره شد و آمریکا داعش را به وجود آورد.

وی اضافه کرد: کار به دست آقای روحانی افتاد و او گفتمان را در حد عالی پیش برد. نتیجه آن هم این شد وقتی آمریکا تروری انجام می‌داد آن را به عهده نمی‌گرفت، ولی سردار سلیمانی را ترور کرد و ترور او را به عهده گرفت. اسرائیل فخری‌زاده را شهید کرد و این کار را به عهده گرفت. هر گاه إعدادی جلو رفتیم دشمن به عقب رفت و هر گاه مذاکره کردیم دشمن به جلو آمد. امام گفتند: این‌ها مثل سگ می‌مانند. اگر حمله کنیم به عقب می‌روند و اگر به عقب برویم پاچه می‌گیرند. اگر آقا با «أَعِدُّوا» با آن‌ها برخورد نکرده بود ما را از زمین برمی‌داشتند.

استاد درس خارج حوزه علمیه قم با یادآوری این موضوع که اگر آماده کردن ظهور از این انقلاب گرفته شود این انقلاب هیچ ارزشی ندارد، بیان داشت: به دستور امام، مردم به جبهه می‌رفتند. ما نسبت به امام زمان(عج) مسئول هستیم. در دعای ندبه می‌خوانیم «أَیْنَ الْمُضْطَرُّ الَّذِی یُجَابُ إِذَا دَعَا» امام زمان مضطرانه زندگی می‌کند. امروز هل من ناصر ینصرنی برای امام زمان است. باید جایی که امام زمان می‌آید امن است.

وی گفت: بارها گفته‌ام، آیا قرار است امام زمان بیاید تا ما را نجات دهد؟ امام زمان(عج) برای فرماندهی می‌آید. او نباید بجنگد. یقوم بالسیف نه یضرب بالسیف. برای آمدن امام زمان(عج)، باید مکان ظهور امن شود. هدف امام راحل همین بود به همین دلیل اعداد القوه کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین طائب درباره کارشکنی دولت برای مشارکت پایین مردم در انتخابات تصریح کرد: آقای روحانی دو کار انجام داده است؛ 1 - مردم پای صندوق‌ها نیایند. 2 - بسیاری از این گرانی‌ها مصنوعی است. مقام معظم رهبری فرمودند که مشکلات موجود راه حل دارد. راه حل دارد یعنی مصنوعی است. اگر این مجلس نبود دلار موجود 45000 تومان شده بود. اگر این‌ها نبودند شاخص بورس را از یک میلیون به صفر می‌رساندند.

وی ادامه داد: حسن روحانی در جلسات مجمع تشخیص شرکت نمی‌کند. از ستاد مصوبه‌ای گرفته که جایی که جمعیت بیشتر از پانزده نفر است رئیس جمهور در آنجا شرکت نکند. هئیت دولت تشکیل نمی‌شود یعنی این کشور رهاست. آقای روحانی زمینه را ایجاد کرده که مردم پای صندوق نرود. از آن طرف هم گرانی به وجود آورده است.

استاد درس خارج حوزه علمیه قم در بخش پایانی سخنان خود درباره یاری مؤمنان توسط خداوند متعال نیز اظهار کرد: باید در حمله سه برابر نیرو وارد شود تا پیروزی حاصل شود. در دفاع باید حداقل یک سوم متهاجمان مبارز حضور داشته باشند. خداوند متعال فرمود: «وَ أَعِدُّوا لَهُمْ مَا اسْتَطَعْتُمْ مِنْ قُوَّةٍ وَمِنْ رِبَاطِ الْخَیْلِ تُرْهِبُونَ بِهِ عَدُوَّ اللَّهِ» فرض بگیرید ما می‌توانیم چهارصد هواپیما تهیه کنیم. آن‌ها هفت هزار هواپیما دارند. ما پنج هزار تانک و آن‌ها پنجاه هزار تانک دارند. ما یک میلیون نیرو و آن‌ها دوازده‌ میلیون نیرو دارند. خداوند می‌فرماید به حد استطاعت نیرو بیاورید آن‌ها به شما حمله نمی‌کنند.

وی افزود: این مسائل زیر مجموعه قوانین بین الملل قرار نمی‌گیرد چون اگر نیرو سه برابر باشد دشمن حمله می‌کند. نیروهای آن‌ها ده برابر هستند، اما خداوند می‌فرماید اگر اعداد قوه کنید «تُرْهِبُونَ بِهِ عَدُوَّ اللَّهِ وَ عَدُوَّکُمْ» دشمن من و شما می‌ترسند. شریک عادل کسی است که به مساوی بیاورد. خداوند فرمود: «وَ أَعِدُّوا لَهُمْ مَا اسْتَطَعْتُمْ مِنْ قُوَّةٍ» به اندازه استطاعتتان نیرو بیاورید. اگر شما به تکلیفتان عمل کنید و مشارکت بالا برود بقیه کارها را خداوند متعال سامان می‌بخشد. به همین دلیل، آقا می‌گوید که مشارکت بالا می‌رود. در این انتخابات، اروندوار حال دشمن گرفته می‌شود.

انتهای پیام/

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه تاریخ تطبیقی

پایگاه تاریخ تطبیقی

تاریخی بصیرت افزا

تاریخ‌تطبیقی، با تطبیق وقایع روز با گزاره‌های تاریخی، بسیاری از پیچیدگی‌ها و ابهامات را حل کرده و از مطالعه دقیق، هوشمندانه، عالمانه و تحلیلی تاریخ، بصیرت لازم را برای درک عمق مسایل جاری و پیش رو به دست می‌دهد. سایت تاریخ‌تطبیقی برای عمل به چنین رسالتی به دستور و با پشتیبانی استاد مهدی طائب که در سال‌های اخیر با این رویکرد منشأ تحول در مباحث تاریخی بوده‌اند راه اندازی شد که علاقمندان فرهیخته بتوانند نمونه‌های عینی این نگاه به تاریخ را همراه با آثار و نتایج آن به دست آوردند. دروس‌استاد، نگاه‌های همسو به دانش‌تاریخ با الگوگیری صحیح از مباحث‌تاریخی قرآن‌کریم، حضرات معصومین علیهم‌السلام و بزرگانی چون امام‌خمینی (رحمت‌الله‌علیه) و رهبر معظم انقلاب(حفظه‌الله) در قالب مقاله، یادداشت، مصاحبه و گزارش بر روی این سایت برای علاقمندان قابل دسترس است.