پایگاه تاریخ تطبیقی

تاریخی بصیرت افزا

پرسش از استاد | انتخاب کربلا برای عاشورا

پرسش شما: آیا امام حسین(ع) تعمداً سرزمین کربلا را برای حادثه عاشورا انتخاب کردند؟

 

پاسخ استاد: این را بدانید اگر این حادثه در نقطه دیگری اتفاق می‌افتاد، این سروصدا را ایجاد نمی‌کرد. حضرت می‌داند آثار این نقطه(کربلا) از لحاظ ژئوپولوتیک در طرح ارتباطی کل جهان چیست و باید این حادثه در این نقطه اتفاق بیافتد.

زمان حرکت هم مهم است؛ یعنی اگر حضرت در حرکتشان یک یا دو ساعت دیرتر به این نقطه می‌رسیدند، با حر مواجه نمی‌شدند که در این صورت، مثل جنگ بدر می‌شد. در بدر، رسول اکرم(ص) می‌دانستند که کاروان تجاری قریش عبور کرده است.

حضرت رسول(ص) طوری حرکت می‌کنند که سپاه ایشان با کاروان تجاری روبه‌رو نشود؛ بلکه با کسانی روبه‌رو شود که آمده‌اند از کاروان تجاری حمایت کنند. منتها وقتی به تاریخ مراجعه می‌کنیم، می‌گویند پیامبر اکرم(ص) برای مصادره کاروان تجاری قریش حرکت کرد، ولی اشتباها با سپاه نظامی مکه روبه‌رو شد؛ در حالی که حضرت می‌دانست اگر نصف روز زودتر حرکت کنند، به آن کاروان خواهند رسید؛ اما ایشان دقیقا زمانی حرکت می‌کنند که وقتی برسند که کاروان تجاری رفته باشد و سپاه نظامی مکه رسیده باشد.

حرکت امام حسین(ع) نیز این‌گونه است و رسیدن ایشان به حر یک اتفاق نیست؛ کما اینکه اکثرا می‌گویند یک اتفاق بوده است. حضرت دقیقا می‌دانند که حر در حال حرکت است و در مسیر رسیدن به کربلا، باید با این حر مواجه شوند. رفتن حضرت از مکه و توقف در منازل، به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی می‌شود که دقیقا با حر مواجه شوند؛ آن‌هم نه با حر سیراب. اگر حضرت مقداری سریع‌تر حرکت می‌کردند، به حر سیراب می‌رسیدند که در این صورت، آن حادثه آب‌رسانی به حر تحقق پیدا نمی‌کرد؛ در حالی که این قضیه، یکی از انفجارهای سنگین در جهت شکستن آن جو بود.

منبع: جلسه پنجاه و سوم تاریخ تطبیقی استاد مهدی طائب(1395/09/24)

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه تاریخ تطبیقی

پایگاه تاریخ تطبیقی

تاریخی بصیرت افزا

تاریخ‌تطبیقی، با تطبیق وقایع روز با گزاره‌های تاریخی، بسیاری از پیچیدگی‌ها و ابهامات را حل کرده و از مطالعه دقیق، هوشمندانه، عالمانه و تحلیلی تاریخ، بصیرت لازم را برای درک عمق مسایل جاری و پیش رو به دست می‌دهد. سایت تاریخ‌تطبیقی برای عمل به چنین رسالتی به دستور و با پشتیبانی استاد مهدی طائب که در سال‌های اخیر با این رویکرد منشأ تحول در مباحث تاریخی بوده‌اند راه اندازی شد که علاقمندان فرهیخته بتوانند نمونه‌های عینی این نگاه به تاریخ را همراه با آثار و نتایج آن به دست آوردند. دروس‌استاد، نگاه‌های همسو به دانش‌تاریخ با الگوگیری صحیح از مباحث‌تاریخی قرآن‌کریم، حضرات معصومین علیهم‌السلام و بزرگانی چون امام‌خمینی (رحمت‌الله‌علیه) و رهبر معظم انقلاب(حفظه‌الله) در قالب مقاله، یادداشت، مصاحبه و گزارش بر روی این سایت برای علاقمندان قابل دسترس است.