پایگاه تاریخ تطبیقی

تاریخی بصیرت افزا

پرونده ویژه | فرزندان ابراهیم(ع)؛ اسحاق

مکانی که حضرت اسحاق(علیه‌السلام) در آن مستقر شد، پیشانی تاریخ است؛ و حتی تاریخِ نوشته شده، حول محور آن‌جا نوشته شده است، چرا که بیشتر حوادثی که نقل شده است، ارتباطی با آن مکان داشت.

 

پایگاه تاریخ تطبیقی؛ با استقرار ابراهیم(علیه‌السلام) در فلسطین، مرکزی برای تبلیغ دین الهی ایجاد شده بود. این حرکت باید جهانی می‌شد و در زمینه گسترش می‌یافت، ولی ابراهیم(علیه‌السلام) فرزندی نداشت و بیم ‌این می‌رفت که پس از او این نور به خاموشی گراید.

از این‌رو حضرت در کهنسالی از خدا تقاضای فرزند کرد. هنگامی که فرشتگان از سوی خداوند به او وعده فرزند دادن، همسرش از این‌که در پیری باردار شود، شگفت زده شد. خدا به او در دوران پیری اسماعیل و اسحاق(علیه‌السلام) را عنایت فرمود.

اسماعیل(علیه‌السلام) از هاجر در ۸۲ سالگی ابراهیم(علیه‌السلام) و اسحاق(علیه‌السلام) از ساره در صد سالگی ابراهیم(علیه‌السلام) و ۹۲ سالگی ساره به دنیا آمد.(1)

نقطه‌ای که حضرت اسماعیل(علیه‌السلام) در آن تاریخ، آن‌جا مستقر شد، متروکه و دور از چشم اغیار بود. اما مکانی که حضرت اسحاق(علیه‌السلام) در آن مستقر شد، پیشانی تاریخ است؛ و حتی تاریخِ نوشته شده، حول محور آن‌جا نوشته شده است، چرا که بیشتر حوادثی که نقل شده است، ارتباطی با آن مکان داشت.

ظاهر تاریخ این طور نشان می‌دهد که حرکت حضرت اسحاق(علیه‌السلام) و انبیای بعد از او، همگی زمینه‌ساز انتقال این حرکت از فلسطین به مکه بود. اگر سیر تاریخ را با این دید بررسی کنیم، نکته‌های زیادی به دست می‌آید.

حضرت اسحاق(علیه‌السلام) حرکت خود را شروع کرد. البته کافی بود ایشان مرکزیت را حفظ کند و به تحرکی نیاز نداشت، زیرا فرهنگ توسط تُجاری که از آن منطقه عبور می‌کردند، خود‌به‌خود منتقل می‌شد.

در آن زمان، تجارت در فلسطین استقرار داشت، چون بندر بود و نزدیک دریا. کشتی‌ها از آن‌جا بار زده و به قبرس می‌رفتند و از قبرس هم به اسپانیا و دور دریای مدیترانه. و اگر هم از این طرف می‌خواستند حرکت کنند، به قاره آفریقا می‌رفتند.

البته منطقه‌ای که حضرت اسحاق(علیه‌السلام) در آن ساکن بود، دارای زندگی عادی بوده و درگیری زیادی نداشت. از این‌رو، حادثه‌ای از آن نقل نشده است.(2)

بنابراین این حوادث و اتفاقات منطقه حضور اسحاق(علیه‌السلام) به همه عالم مخابره می‌شد. اسحاق(علیه‌السلام) نیز مانند پدرش پیامبری تبلیغی بود و با کاروان‌ها ارتباط برقرار می‌کرد. آنجا که شهر امن بود، حوادثی که تاریخ‌نگاران نصب کنند وجود ندارد.(3)

انتهای پیام/

پی نوشت؛

1 - دشمن شدید، دفتر اول، ص89

2 - جلسه هشتم تاریخ تطبیقی(1393/07/15)

3 دشمن شدید، دفتر اول، ص101 و 102

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه تاریخ تطبیقی

پایگاه تاریخ تطبیقی

تاریخی بصیرت افزا

تاریخ‌تطبیقی، با تطبیق وقایع روز با گزاره‌های تاریخی، بسیاری از پیچیدگی‌ها و ابهامات را حل کرده و از مطالعه دقیق، هوشمندانه، عالمانه و تحلیلی تاریخ، بصیرت لازم را برای درک عمق مسایل جاری و پیش رو به دست می‌دهد. سایت تاریخ‌تطبیقی برای عمل به چنین رسالتی به دستور و با پشتیبانی استاد مهدی طائب که در سال‌های اخیر با این رویکرد منشأ تحول در مباحث تاریخی بوده‌اند راه اندازی شد که علاقمندان فرهیخته بتوانند نمونه‌های عینی این نگاه به تاریخ را همراه با آثار و نتایج آن به دست آوردند. دروس‌استاد، نگاه‌های همسو به دانش‌تاریخ با الگوگیری صحیح از مباحث‌تاریخی قرآن‌کریم، حضرات معصومین علیهم‌السلام و بزرگانی چون امام‌خمینی (رحمت‌الله‌علیه) و رهبر معظم انقلاب(حفظه‌الله) در قالب مقاله، یادداشت، مصاحبه و گزارش بر روی این سایت برای علاقمندان قابل دسترس است.