پایگاه تاریخ تطبیقی

تاریخی بصیرت افزا

پرسش از استاد | تخریب بقیع و عوامل پشت پرده

پرسش شما: هدف وهابیت از تخریب بقیع چه بود و چه کسانی پشت پرده این اقدام بودند؟

 

پاسخ استاد: در مسأله تخریب بقیع باید به سه نکته توجه شود، اول اینکه تخریب‌گران چه کسانی بودند، دوم اینکه چرا تخریب کردند، سوم اینکه تخریب به سود چه کسی بود.

اگر به قضایای امروز دقت کنیم که تکفیری‌ها با منشأ تربیت و پشتیبانی عربستان سعودی داعیه‌دار وهابیت، در سوریه پشت به اسرائیل و مردم جبهه مقاومت می‌جنگند و همه تلاش خود را در راستای حفظ و بقای رژیم صهیونیستی به کار می‌برد، به خوبی روشن می‌شود که تخریب‌گران، صهیونیست‌های نقاب‌دار بودند.

صهیونیست‌هایی که چهره‌های خود را با پوشش به شدت اسلامی‌نما پوشانده و با گفتاری به شدت مدعی توحید به میدان آمدند تا مظاهر حق و مقاومت را نابود کنند.

مدفون‌های در بقیع، مظاهر حق و مقاومت بودند. در طول تاریخ هیچ کس درباره آن‌ها که در بقیع به عنوان ائمه اهل‌بیت علیهم‌السلام مدفون هستند جز مقاومت در برابر طاغوت‌های زمان مطلب دیگری نقل نکرد، بنابراین هر کس به زیارت آن‌ها برود، اولین نکته در این زیارت لزوم مبارزه با طاغوت است، لذا بزرگ طاغوتِ طاغوت یعنی استکبار و صهیونیست اگر بخواهند بمانند، باید این معنا در مقاومت را نابود کنند، به همین دلیل آن‌ها قصد تخریب قبر پیامبر را نیز داشتند که ایشان مظهر اعظم این مقاومت است.

بسیار روشن و واضح است که از این تخریب‌ها و در پی آن جلوگیری از زیارت این شخصیت‌ها، آنکه سود می‌برد استکبار و صهیونیست است که امروز تجلی این استکبار و صهیونیست تاریخی در آمریکا و اسرائیل بروز یافته است. هدف از تخریب قبور در بقیع از بین بردن نمادهایی بود که یادآور اسلام راستین، محرک مردم برای مبارزه با طاغوت و ظالمان و احیای دین اصیل بود.(1)

مسئله تخریب بقیه به سیاست از بین بردن وصل اسلام و نمادهای اسلام راستین برمی‌گردد. تخریب بقیع سیاست غرب آن روز به فرماندهی انگلیس بود و وهابیت با پشتیبانی غرب به ویژه انگلستان در عربستان توانست رشد و نمو یابد.

اگر انگلیسی‌ها از جریان وهابیت حمایت نمی‌کردند آن‌ها هرگز در عربستان به قدرت نمی‌رسیدند. تخریب بقیع توسط وهایبت باید در راستای سیاست‌های انگلستان و غرب اسلام ستیز مورد بررسی قرار گیرد.

اگر اسلام راستین و انقلابی منافع غرب را به خطر می‌اندازد طبیعی است که غرب برای از بین بردن اسلام راستین و انقلابی اقدام کند. فرزندان مدفون اهل‌بیت عصمت و طهارت در بقیع نماد اسلام انقلابی و راستین هستند. مرقد پیامبر گرامی اسلام و اصحاب ایشان در نقاط مختلف مکه و مدینه قرار دارد همان‌گونه که مرقد اهل‌بیت در عراق نجف، کربلا و سامرا به عنوان مجموعه‌ای از نمادهای اسلام انقلابی هستند.

هدف وهابیت فقط تخریب بقیع نبود بلکه این‌ها به دنبال مزار شریف پیامبر گرامی اسلام نیز بودند. وقتی کلنگ به سمت قبر پیامبر اکرم رفت خیزشی در مجموع جوامع حاصل شد که دست از تخریب برداشتند. هدف از تخریب قبور از بین بردن نمادهایی بود که یادآور اسلام راستین، محرک مردم برای مبارزه با طاغوت و ظالمان و احیای دین اصیل بود.

همچنین حرکت خبیثانه با پشتوانه انگلیس مجدداً در زمان حاضر با پشتیبانی آمریکا و غرب با داعش ظهور کرد تا بسیاری از نمادها از جمله قبر حجربن عدی یا عمار یاسر تخریب شد. به لطف خداوند متعال نتوانستند در کربلا و نجف به اهداف خود برسند چرا که با خیزش عمومی مردم،داعش مجبور به عقب نشینی شد و این بار هم غرب به اهداف خود نرسیده و ناکام ماند.(2)

منبع:

1 گفت‌وگو با فارس(1395/04/23)

2 گفت‌وگو با موج رسا(1397/03/31)

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه تاریخ تطبیقی

پایگاه تاریخ تطبیقی

تاریخی بصیرت افزا

تاریخ‌تطبیقی، با تطبیق وقایع روز با گزاره‌های تاریخی، بسیاری از پیچیدگی‌ها و ابهامات را حل کرده و از مطالعه دقیق، هوشمندانه، عالمانه و تحلیلی تاریخ، بصیرت لازم را برای درک عمق مسایل جاری و پیش رو به دست می‌دهد. سایت تاریخ‌تطبیقی برای عمل به چنین رسالتی به دستور و با پشتیبانی استاد مهدی طائب که در سال‌های اخیر با این رویکرد منشأ تحول در مباحث تاریخی بوده‌اند راه اندازی شد که علاقمندان فرهیخته بتوانند نمونه‌های عینی این نگاه به تاریخ را همراه با آثار و نتایج آن به دست آوردند. دروس‌استاد، نگاه‌های همسو به دانش‌تاریخ با الگوگیری صحیح از مباحث‌تاریخی قرآن‌کریم، حضرات معصومین علیهم‌السلام و بزرگانی چون امام‌خمینی (رحمت‌الله‌علیه) و رهبر معظم انقلاب(حفظه‌الله) در قالب مقاله، یادداشت، مصاحبه و گزارش بر روی این سایت برای علاقمندان قابل دسترس است.